Persian

Kjo mace e ka origjinen nga Irani. Eshte nje nga macet me te bukura, e cila sot mbahet ne te gjithe boten. E shoqrueshme, e qete, lozonjare, e cila adhuron te perkedhelet. Macja sillet mire dhe me te panjohurit. Zakonisht eshte tekanjoze ne ushqim. Inteligjenca e larte e ben te pershtate dhe te mesoje shpejt. Agresiviteti eshte nje dukuri qe verehet mjaft rralle te kjo race. Eshte mace ideale per apartamente. Afeksionohet me personat qe perkujdesen per te. Jetegjatesia mesatare e kesaj race eshte 13-15 vjet. Kjo eshte raca qe kerkone nje perkujdesje te vecante. Problemet e fymemarrjes, kardiomiapatia hipertrofike, perikarditi, hernia diafragmatike, dermatofitoza, krustetidopatike periokulare, seborrhoea primare, epifora, entropiont, tumoret e lekures, semundja policistike e melcise, semundjet autoimune, tumoret e gjendrave sebace dhe kataraktet jane problemet qe prekin me shpesh kete race. Grupi i gjakut, 86% grupi A dhe 14% grupi B.